ekostopa řezaných květin

"zaHRAda"

02.12.2012 21:38

Popis aktivit - Jaký je průběh učebního celku?

Evokace:

Motivace: )

rozstříhaný obrázek - plakát "Přírodní zahrada"

společná diskuze : které malé velké pomocníky ze zahrady znáš

 

Uvědomění si významu informací:

Rozdělení do skupin

1.skupina –společná hra s padákem (housenka, kukla, motýl), potom prohlížení, listování knížek (obrázky, ilustrace) + prozkoumání vermikompostu ...Skládačka z podzimních přírodnin (housenka, brouček, motýl...)

2.skupina -výtvarné kutění ( dokreslování společného plakátku. krovky broučka + povídání, co dělají broučci v zimě, kde "bydlí"  - dostaneme se v diskuzi k pojmu "hmyzí hotel"

Obě skupiny se prostřídají

 

Reflexe:

Společný plakátek (do šatny MŠ, ZŠ, eventuálně společenská hra ) na téma přírodní zahrada - společně projdeme úkoly odpovědi

"hádanková rozcvička"  - při ANO na otázku vyskočím, NE si dřepnu. při pěti správných odpovědích "odcházím" ze hry  - hodnocení lekce  - během 8 otázek alespoň 60 % dětí odejde

 

Název učebního celku

Travička zelená

Cílová skupina

ročník, počet účast.

MŠ a 1.+2.třída ZŠ (počet 12 -30 dětí) většinou nečtenáři

Očekávaný výstup PT EV

 

1.stupeň-

senzitivita:

přizpůsobí své chování k živým organismům na základě vyhodnocení jejich základních potřeb

zákonitosti:

nalezne vztah mezi stavem ekosystému (tráva) a lidskou činností na příkladu konkrétního místa

-Porozumění základním ekologickým dějům a

zákonitostem

 

Cíle učebního celku

Jaké jsou cíle

učebního celku?

 

Zažít,osahat, uvědomit si přirozené životní podmínky  a jejich vzájemnou provázanost

narušit stereotyp vnímání přírody (i té nejbližší)z lidského antropocentrického pohledu, pragmatického hlediska - zeleň, trávník, med, mazlíčci

Důkaz o učení

Jaký je důkaz o učení?

 

Jakými způsoby bude celek vyhodnocen?

Společný plakátek (do šatny MŠ, ZŠ, eventuálně společenská hra ) na téma přírodní zahrada - společně projdeme úkoly odpovědi

"hádanková rozcvička"  - při ANO na otázku vyskočím, NE si dřepnu. při pěti správných odpovědích "odcházím" ze hry  - hodnocení lekce  - během 8 otázek alespoň 60 % dětí odejde

Sebehodnocení průběhu celku

 

Co se mi podařilo?

 

Co bych příště udělal/a jinak?

 

nejvíce zabíraly "činnostní hry - básnička a hra na žravé housenky, kuklu a motýla + metoda šoku - bioodpad v krabici -žížaly

zvážila bych tříštění nejmladších v MŠ do skupin, raději méně podnětů

Zpětná vazba od žáků

Jak celek hodnotili žáci?

někteří (nejenom žáci)  překvapeni, že kopřivy k něčemu jsou, že bioodpad "nesmrdí" a co že ty žížaly dokáží

Přílohy

práce žáků, fotografie z průběhu apod.

foto I

 foto II

Fáze lekce

Čas

Pomůcky

  1. Evokace

 

 10- 15 min.

rozstříhaný obrázek - plakát "Přírodní zahrada"

společná diskuze : které malé velké pomocníky ze zahrady znáš?

  1. Uvědomění si významu informací

2x30 minut , střídání skupin

1.kupina :padák, šátky,

.vermikompostér (pouze menší přenosná krabice s ukázkou žížal, podzimní listí

2.skupina

pomůcky na výtvarnou dílničku "broučků/_ fixy, brčka

 výstavka dětských knížek  

  1. Reflexe

10  min

napůl připravený plakátek - skládačka na dokreslení : Přírodní zahrada


 

Vyhledávání

Kontakt

PaedDr. Lenka Hřibová 776 077 186